PICASSO 1932: Love, Fame, Tragedy

Picasso’nun mucizeler yılı; 1932

Her zaman ziyaret etmeyi sevdiğim müzeler arasındadır Londra Tate Modern. Bu ziyaretimde yine çok önemli bir sergiyi izleme fırsatı bulduğum için şanslıyım. 8 Mart’ta sanatseverlere kapılarını açan “Picasso 1932: Love, Fame, Tragedy” (Picasso 1932: Aşk, Şöhret, Trajedi) sergisi, dünyaca ünlü İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun hayatının en önemli yılı olan 1932’ye odaklanıyor.

  1. yüzyılın en etkin sanatçılarından olan ve adı Kübizm akımı ile özdeşleşen Picasso’nun yaşamında “mucizeler yılı” olarak tanımlanan bu en verimli süreçteki üretimlerine dikkat çeken “Love, Fame, Tragedy”, Tate Modern’in ev sahipliği yaptığı en değerli ve farklı retrospektiflerden biri olma özelliği taşıyor. Sergide, sanatçının atölyesinden ayrıldıkları günden beri ilk defa bir araya gelen çalışmaları ve dünyanın en önemli koleksiyonlarından nadiren çıkan eserleri de bulunuyor.

Bu dikkat çekici projede, Picasso’nun sanat hayatının yanı sıra özel hayatının da izlerini sürebilirsiniz. Sanatçının ilk görüşte yıldırım aşkı ile bağlandığı genç ilham perisi Marie – Thérèse Walter’ı resmettiği ve 85 yıl sonra ilk kez birlikte sergilenen 3 eseri ile eşi Olga Khokhlova ve 11 yaşındaki oğlu Paulo’nun realist portreleri de sergideki en özel çalışmalar arasında.

“Resim yapmak günlük tutmanın farklı biçimidir” diyen Picasso’nun hayatına dair dönüm noktalarını ve yaşadığı zorlukları eserlerine yansıttığı dönemi konu alan sergi,  hem sanatçının hikayesine farklı bir boyut getiriyor, hem de sergilenen çalışmalar aracılığıyla  iç dünyasındaki çalkantıların belki de ilk kez bu kadar gün ışığına çıkmasına vesile oluyor.

Tate Modern’deki ilk solo Picasso sergisi olan ve 100’den fazla tablo, heykel ve çizimin bir araya getirildiği etkinlikte sanatçının “Nude, Green Leaves and Bust”, “Bust of a Woman” “Nude in a Black Armchair” ve “The Mirror”  gibi en bilinen ve sevilen eserlerini de görmek mümkün.

Paris Picasso Müzesi ve Londra Tate Modern iş birliği ile gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Achim Borchardt ve Nancy Ireson yapıyor.

Sanatçının iç dünyasına yakından şahitlik edeceğiniz “Picasso 1932: Love, Fame, Tragedy” sergisi, 9 Eylül 2018’e kadar Tate Modern’de ziyaret edilebilir.