Sayat Uşaklıgil Mekânsal ve zamansal zıtlıkları

Sayat Uşaklıgil 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü bitirdi. Aynı kurumda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Arkhe ve 216 insiyatifleriyle grup sergileri düzenledi. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere çeşitli sergi ve fuarlara katıldı. Çalışmalarına halen İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Sayat Uşaklıgil resimlerinde mekânsal ve zamansal zıtlıkları, geçmişin belleğinde kalan formlarla buluşturur. Nostaljik kadın figürleri en masum halleriyle, günümüz dünyasının görsel algısının çok uzağından kopup gelirler. Kendi zamanlarında donup kalmış figürleri devinim halindeki sonsuz evren içinde, zamanlar üstü bir boyuta taşır. Bu absürt kolaj izleyici üzerinde zamansal gelgitler yaratır. Sanatçı yapıtlarında geçmiş zamana ait figürlerin güzellik anlayışını eski kitap illüstrasyonları estetiğinde birleştirip harmanlarken zamanlar arası bir geçirgenlik sunar. Eserlerinde jestlere ve yüzlere odaklanan Uşaklıgil mekânsal kopukluklarla gelecek ve geçmiş arasındaki senkron kaymasını işler. Bu uyuşmazlık resimlerdeki renkli ve siyah-beyaz alanların zıtlığıyla da güç kazanır.

Tuvalde resmedilen figürler artık hayatta olmayan, belirli bir zaman diliminin sembolü ve ikonlarıdır. Eski fotoğraflardan birer anı olarak kalan bu formları resimlerinde kullanan Uşaklıgil “memento mori – fani olduğunu hatırla” deyişine de işaret eder. Bunu bazen sürreal, bazen dingin bir atmosferde sunar bizlere.  Sanatçı resimlerinde birbiriyle tamamen bağlantılı iki farklı tarzı kullanır.

Uşaklıgil bazı resimlerinde siyah beyaz boyanmış monokrom kompozisyonlar ortaya koyarken akabinde ürettiği resimlerinde çok canlı renklerin kullanıldığı bir palet sunar. Yine eski ve nostaljik film sekansları ve fotoğraflardan seçtiği imgeleri şeffaf katmanlar halinde üst üste bindirerek yeni bir kompozisyon yaratır. Bu kompozisyonlar sabah kalktığımızda bölük pörçük hatırlayıp bir araya getirdiğimiz rüya sahnelerini hatırlatır bizlere. Transparan halde üst üste binen sekanslar yeni bir hikâye oluşturarak konuyu tamamen izleyicinin hayal gücüne bırakır. Kompozisyonlarında rastlantısallığa da yer veren sanatçı izleyiciyi yeni senaryolar kurdurmaya davet eder.

Resimlerinde değişimden ve yenilikten korkmayan bu üretken sanatçının önümüzdeki dönemde bizleri hangi hikâyelerle buluşturacağı ve hangi zamanlara ışınlayacağını merakla bekliyoruz.