4. ULUSLARARASI MARDİN BİENALİ SÖZDEN ÖTE

Mardin’de sözün ötesine geçen sanatsal bir yolculuk…

2010 yılında Mardin’i modern sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlanan Uluslararası Mardin Bienali; bu yıl “Sözden Öte” başlığı altında bakışların, bedenlerin ve mekanların diliyle yaratılan özgün ifade biçimlerini ele alıyor. Sanatçılar bir yandan ifade güçleriyle farkındalık yaratırken, diğer yandan tüm ziyaretçileri etkileşimin en yoğun olduğu, sözün ötesindeki yere davet ediyor.

İlk kez gerçekleştirildiği yıldan bu yana, hem ülkemiz hem de uluslararası etkinlikler arasında oldukça önemli bir yer edinen Mardin Bienali’nin bu yılki edisyonunun küratörlüğünü Fırat Arapoğlu, Nazlı Gürlek ve Derya Yücel’den oluşan ekip üstleniyor. “Sonsuz Bakış”, “Beden Dili” ve “Sınırlar ve Eşikler” alt başlıklarından oluşan bienal, anlam üretme ve ifade biçimlerine yoğunlaşıyor. Göz, beden, mekân ekseninde bir bütünlüğün sağlandığı etkinlikte 50 sanatçıya ait üretimler sergileniyor.

Fırat Arapoğlu  “Sonsuz Bakış”

Coğrafya, yürüme, manzara kavram ve eylemleri odaklı projeler üzerine yoğunlaşan Fırat Arapoğlu “Sonsuz Bakış” başlığı altında, eksik olan bakışın nasıl tamamlanacağı ve yeni coğrafi, mekânsal ve manzaraya dair perspektiflerin nasıl ortaya koyulacağına dair soruların ekseninde ilerliyor.

Nazlı Gürlek  “Beden Dili”

İnsan bedeninin hem her tür kişisel deneyim ve belleği, hem de kuşaklar boyu aktarılan gelenek, sembol ve değerleri taşıyan bir bagaj olduğu fikri ile yola çıkan Nazlı Gürlek, “Beden Dili” temasında, bedenin fiziksel varlığına ve bedensel ifade biçimlerine odaklanıyor.

Derya Yücel  “Sınırlar ve Eşikler”

Derya Yücel “Sınırlar ve Eşikler” teması ile fiziksel, zihinsel, algısal, sezgisel ve metaforik anlamda sınırların, sınırsızlıkların, eşiklerin ve hafızanın uzamı olan “mekan” kavramına dikkat çekiyor.

Döne Otyam‘ın direktörlüğü ve Mardin Sinema Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 4. Uluslararası Mardin Bienali, tıpkı daha öncekiler gibi, Mardin kentinin tarihi mekanlarını, paydaş alanların ve dillerin üretimini araştıran platformlara dönüştürmeyi amaçlıyor. Alman Karargahı, Mor Efrem Manastırı, Hamam, Mardin Müzesi Galerisi, Revaklı Çarşı Dükkanları ve Marangozlar Kahvesi gibi önemli tarihi mekanlarda açılan sergiler, kamusal alanlarda da sanatseverlerle buluşuyor.

Bienalde sergilerin yanı sıra; kadınlarla “toprak ana” hareket atölyesi, çocuklar için yaratıcı dans, görsel sanatlar ve drama atölyeleri gerçekleştiriliyor. Gençlere yönelik sanat yazarlığı, sanat sosyolojisi gibi yaratıcı ve eğitici atölyelere de yer veriliyor.

Bienal 4 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilir.