Bol ödüllü sanatçı Hasan Cem Araptarlı

—-Bol ödüllü sanatçı Hasan Cem Araptarlı

1975 yılında İstanbul’da doğdu.  Modern dünya sisteminin bize sunduğu hayatın karmaşası, yabancılaşan insan, yalnızlık, mutluluk, özgürlük gibi konular fotoğraflarıyla anlatmayı seçtiği dertlerin başında geliyor.

Myanmar, Kamboçya ve Malezya’nın çeşitli yerlerinde suyun üzerinde yaşayan toplulukların, bizim dünyamızla taban tabana zıt hayatını anlattığı WATER WORLD kitabı 2016 yılında yayınlandı.

WATER WORLD / SU DÜNYASI kitabından beş fotoğraf, 162 ülkeden 17.032 katılımın olduğu International Photography Awards 2016’da “Honorable Mention”; uluslararası Neutral Density Photography Awards’da “Gold Star” ve American Photography Awards 2016’da “The Best of The Best” ödüllerini aldı.

2017 – 2018 yıllarında; Hindistan’ın Gujarat, Rajasthan ve Madya Pradesh eyaletlerinde, 100’ün üzerinde köy ve kasabayı ziyaret etti. İkinci kitabı Hindistan Çingeneleri, Kasım 2018’de yayınlandı.

Hindistan Çingeneleri kitabından çeşitli fotoğraflarla dünyanın önemli fotoğraf yarışmalarından; International Photography Awards 2018’de ‘Honorable Mention’ ödülüne ayrıca International Color Awards 2019’da Photojournalism ve Poeple kategorilerinde ödüllere layık görüldü.

Sanatçı, on farklı ülkede çekeceği yeni projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

—–“Dijital Sanatta Şimdi”

Akbank Sanat, kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Türkiye’de ve dünyada dijital ifade olanaklarının sunduğu imkanlar üzerinden eserler üreten sanatçıların çalışma pratiklerine odaklanan “Dijital Sanatta Şimdi” başlıklı konuşma serisi Akbank Sanat Youtube kanalında izlenebiliyor. Sanatçıların yeni teknolojilerin desteğiyle teknolojiyi yaratıcılıkla nasıl bütünleştirdiklerinden son dönem işlerine uzanan bir yol haritasını da izleyen serinin ilk konuğu müzisyen, akademisyen ve sanatçı Selçuk Artut. Serinin ikinci konuğu ise, fiziksel ve dijital alanlar arasındaki sınırları bulanıklaştırdığı çalışmaları ile tanınan Can Büyükberber oldu.

—– Göç Filmleri Festivali ile sinema yolculuğuna hazır olun!

Dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali olarak yola çıkan “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” için geri sayım başladı. Milyonlarca göçmene kucak açan Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

50’dan fazla filmin gösterileceği festival; yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ve akademisyenleri ağırlayacak. ‘’Uluslararası Göç Filmleri Festivali’’ herkesi, insanlığın ortak kaderi göçün medeniyete katkılarını, toplumlar arasındaki kültürel etkilerini ve adaptasyon süreçlerini yeniden anlamaya davet edecek.

—- Pera Müzesi’nin unutulmaz sergileri şimdi YouTube’da!

Pek çok ünlü sanatçının eserlerini Türkiye’de ilk kez sanatseverlerle buluşturan Pera Müzesi, sergilerinden önemli bir seçkiyi YouTube kanalında yayınlamaya başladı. Frida Kahlo-Diego Rivera, Fernando Botero, Andy Warhol, Rembrandt, Goya ve Giorgio de Chirico sergilerinin yer aldığı dizi, Joan Miró ve Yıldız Moran ile devam edecek.

Dünyanın önde gelen sanatçılarını konuk eden Pera Müzesi, bu sergilerden derlenen bir video dizisini YouTube kanalında sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Farklı dönemlerden ve coğrafyalardan ikonik isimleri bir araya getiren videolarda, sanatçıların yaşamı ve eserleriyle ilgili temel bilgilerin yanı sıra, üretimlerine etki eden toplumsal olaylar ve çalışma yöntemleri gibi az bilinen detaylar da izleyicilere keyifli bir içerik vadediyor.