Beşiktaş’ta sanat rüzgarı

İstanbul’da bir gelenek haline gelen, Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği  “Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali”nin bu yıl dördüncüsü sanatseverlerle buluşuyor.

Fotoğraf sanatının değişik boyutlarını ve her sene farklı hikayeleri bizlere tanıtan festival bu yıl da oldukça önemli sanatçılara ve eserlerine ev sahipliği yapıyor. 30 Eylül’de Ortaköy Yetimhanesi’nde gerçekleşen açılışla kapılarını açan Fotoistanbul  bu ay sonuna kadar devam edecek.  Ondokuz farklı ülkeden ve yüze yakın Türkiye’li sanatçının katılımıyla gerçekleşen festival için “uluslararası bir sanat şöleni” demek yanlış olmaz. Michael Kenna, Youngho Kang gibi isimlerin yanı sıra, Türkiye’den Ahmet Elhan, Ali Alışır, Alp Sime, Çerkes Karadağ ve Saygun Dura’yı ağırlıyor. Festivalin bu yılki onur konuğu Hollanda. Bu kapsamda beş Hollandalı fotoğrafçı; Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke Vandervelden, Eddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alıyor. Sergilerin yanı sıra panel, yuvarlak masa tartışmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenleniyor. Festival kapsamında açılan sergiler sadece kapalı alanlarda değil meydanlar ve sokaklarda da karşımıza çıkıyor. Beşiktaş semtinde gezen herkesin seyahatini bir sanat yolculuğuna dönüştürmeyi amaçlayan Fotoistanbul ülkemizde kültürel alanda yapılan etkinliklere farklı ve yenilikçi bir boyut katıyor.

Festivalin merkezi olan Ortaköy Yetimhane sergisi, mekanın ruhuyla iç içe geçen fotoğraf ve hikayelerle sanatseverlere uzun yıllar hatırlayacakları bir iz bırakıyor.  Alberto Sanchez’in “Kentsel Manzaralar” çalışması, Saygın Dura’nın sürrealist projesi “Benim Gerçeğim”, Maria Svarbova’nın kamusal yüzme havuzlarına yönelik hayranlığını görsel tarzıyla buluşturduğu “Yüzme Havuzunda” serisi yetimhanede karşılacağınız sergilerden sadece bir kaçı.

Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil’in eserleri de festival bünyesinde Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

Çağdaş fotoğraf sanatını geleneksel ve dijital müdahalelerle  farklılaştıran “Fotoğraf yapmak mı?, Fotoğraf çekmek mi?” isimli karma sergi 29 Ekim’e kadar artgalerimBEBEK’te.

Sanatını “belgesel güzel sanat fotoğrafçılığı”olarak tanımlayan Youngho Kang’ın  “99 Varyasyon” isimli sergisi Ortaköy Kültür Merkezi’nde.

Siyah-beyaz fotoğrafın ustası olarak bilinen Michael Kenna’nın Japonya manzaralarının gizemli ve göz alıcı elementlerinin; su, toprak ve gökyüzü ile ilişkisini anlattığı “Japonya’nın Halleri” isimli sergisi ise O’Art’ta sanatseverlerle buluşuyor.