Bana Bak! La Caixa

Bana Bak! “La Caixa”

Resmin en popüler tarzlarından biri olan portreyi tamamiyle yeni bir bakış açısıyla ele alan bu sergi, resim, fotoğraf, heykel ve videodan oluşan bir derlemeyle izleyicilerin karşısında. Portrelerin toplumsal aynasında kendilerine bakmaya davet ediyor. Bazı portreler imgenin anonim halini korurken, diğerleri de kimliği öne çıkaran özelliklerin altını çizerek toplumsal rollere yeni bir bakış açısı getiriyor. Sizde portrelere yeniden bir pencereden bakmak istiyorsanız, “Bana Bak!” sergisini 4 Mart tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

“Sisters of Persephone” (Persephone’nin Kız Kardeşleri)

Anni Leppälä ve Nazif Topçuoğlu’nun eserlerinden oluşan ve ünlü şair Sylvia Plath’ın “Sisters of Persephone” (Persephone’nin Kız Kardeşleri) başlıklı şiirinden adını alan sergi, sanatseverleri günlük hayatta karşımıza çıkan kadın portresinden başka hikayeleri okumaya davet ediyor. Yunan Mitolojisi’ni referans alan sergi, Zeus ile Demeter’in kızı Persephone’un yerüstü ve yeraltı arasındaki hayatını anlatıyor. İç dünyasında veya günlük yaşamında çelişkiler yaşayan kadınların hikayelerini dinlemek, onların yerine kendini koymak isteyenler için bu sergi biçilmiş kaftan. Sergi 3 Mart tarihine kadar Leica Gallery İstanbul’da görülebilir.

Gazi Sansoy, “Dönemler”

Bu sergi, Gazi Sansoy’un 2008 – 2010 yılları arasında çektiği fotoğraflardan ve farklı medya kanallarıyla görüntülediği eserleri, dünyayı kendi gözünden nasıl gördüğünü anlatan eserleri içeriyor. “Yüzsüzler” bölümünde ise Rönesans sonrası Batı Avrupa resim geleneğinden esinlenilmiş. “Kutsal Süt” bölümü sanatçının 2015-2017 yılları arasında ürettiği yeni çalışmalarını içermekte. Son olarak “Dün, bugün, yarın, İstanbul, Dervişler” bölümüyse sanatçının aile geçmişine gönderme yaptığı eserlerinden oluşmakta. Sergi 16 Şubat tarihine kadar Anna Laudel Contemporary’de.

“Hayvanların Tarafı”

Nazlı Karabıyıkoğlu’nun Hayvanların Tarafı adlı kitabından ismini alan bu sergide gösterilen işler, insandan ve günlük yaşamdan uzaklaşıp, doğayı ve hayvanları konu alıyor. Uygarlığı bir kenara bırakıp, doğaya yoğunlaşana bu sergide Sadık Arı, Fulya Çetin, Sinem Dişli, Ece Eldek, Didem Erbaş, Çınar Eslek, Eda Gecikmez, Hatice Çiçek, Ata Kam, Huri Kiriş, Mert Öztekin, Ekin Saçlıoğlu, Ahmet Sarı, İlhan Sayın, Yusuf Sevinçli ve İrem Sözen gibi isimlerin eserleri yer alıyor. Sergi 24 Şubat tarihine kadar Mixer İstanbul’da ziyaret edilebilir.