Karyalılar

Özkan Elagöz, eserlerini, dokusal çatlak adını verdiği ve kendi tarafından geliştirilen bir teknik ile yapıyor.

Canlı cansız yaratılan her şeyin kendine has yüzey dokuları var. Bunlar yaşadığımız evrende çok uzun yıllar içerisinde maruz kaldıkları bir takım iç veya dış etkenlerin neticesinde değişikliklere uğramışlardır.

Ne yazık ki ilk yaratıldıkları gibi değillerdir.

Çöller, dağlar, nehir yatakları, vadiler, kanyonlar, su deltaları, ağaç gövdeleri, zaman içerisinde değişmişler ve değişmeye de devam etmektedirler. Bu oluşumlar Elagöz’ün eserlerine ilham kaynağı olmuşlardır. Doğaya baktığımızda etkilenecek o kadar çok unsurlar var ki, hayretler içerisinde kalmamak ne mümkün.

Bu bağlamda tüketmeye devam ettiğimiz, tüketirken de mahvedip, dengelerini alt üst ettiğimiz dünyamıza yaşadıkları dönemdeki güzellikleri bırakabilme adına verdikleri mücadelelerinden dolayı çok etkilendiği bir medeniyet olan Karyalıları hatırlamak ve tanımayanlara tanıtmak ister sanatçı.

Neden Karyalılar?

Denizin kıyısındaki güneş bahçesinde yaşayan, denizden gelen tunçtan adamlar…

Kalkana ilk defa kulp, miğfere sorguç ve püskül takan, bunları süsleyen ve dünyanın yedi harikasından biri olan Mozele’yi bu günlere miras bırakan, kendine özgü yazıları bugün bile çözülememiş mağrur ve gizemli bir halk;

KARYALILAR…

Hala çözülmesi gereken birçok sırrı taşıyan M.Ö. 2000’lerde Muğla – Milas – Bodrum yarımadasının bilinen en eski sakinlerinden olan Karyalıların en önemli özeliklerinden biride bitkilerle tedavi diye adlandırılan Fitoterapide oldukça önemli bir yere sahip oldukları gerçeğidir.

Bitkiler ile tedavide uzmanlaşan Karyalıların doktorlarına Koca Karya, yaptıkları ilaçlara da Koca Karya İlaçları denmiştir. Yıllar yılı dilden dile günümüze gelen söz ve tanımların kulaktan kulağa değişime uğraması sıkça rastladığımız bir durumdur. Bu değişime uğrayan tanımlardan biride ne yazık ki Koca Karya İlaçları deyimidir. Koca Karya İlaçları bitkiler ile tedaviye karşı olanlar tarafından KOCAKARI ilaçları olarak değiştirilmiş ve bu söylem hep aleyhte kullanılmıştır.

Genetiği oynanmış hibrit tohumlar ile yapılan tarım ve neticesinde üretilen gıdalar ve bunlar ile beslenen canlıların gelecekte nasıl bir akıbet ile karşılaşacakları çok da gizemli olmasa gerek. Kanser, şeker, kalp damar hastalıkları ve bunun gibi bir çok tedavisi mümkün olmayacak kronik rahatsızlıklardan dolayı milyarlarca kazancın sentetik ve kimyasal ilaç üreten firmalara aktarılması çok üzücüdür.

Gelecekteki insanların daha sağlıklı yaşamaları ve yaşlanmaları için organik tarımın önemine vurgu yaparken bitkiler ile tedavinin önemini bir kere daha hatırlatabilmek adına bu eserleri üretiyor Elagöz. Eserlerinde kullandığı seramikten yaptığı her bir parça bir bitkiyi temsil etmekte ve 1000 C derecede fırınlanmaktadır. Fırından çıkan parçaların biraraya gelmesinden oluşan kompozisyonlar aslında bitkiler ile tedavide kullanılan reçeteleri ifade etmektedir.

ÖZKAN ELAGÖZ

1970 Kütahya

Sanat çalışmalarına UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında bulunan Kütahya’da devam eden T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı olan Özkan ELAGÖZ; dokusal çatlak adı ile bilinen ve sanatçı tarafından geliştirilen bir teknik ile çağdaş sanatlar alanında eserler üretmektedir.

Bu eserlerin üretiminde yüksek sıcaklıklara dayanıklı demir çelik ve seramik fabrikalarının revizyon esnasında hurdaya attıkları atıl malzemeleri kullanabilen sanatçı bu sayede geriye dönüşüm ile atıkları sanata kazandırabilmektedir. Ayrıca  eserlerinde hafif, temiz ve güvenli olduğu için 1100 C dereceye dayanıklı yanmaz Vermikülit levhaları da kullanmaktadır.

Dünya kültür mirasına, yaşadığı dönemdeki güzellikleri bırakabilme adına bu eserleri üretmekte olan sanatçı geliştirdiği tekniği sayesinde her eserden kişiye özel bir adet üretmektedir.

SERGİ, BİENAL VE FUARLAR 

Houston Texas, U.S.A

Dubai, B.A.E

Galeri Koç, ANTALYA

Med Cezir, KÜTAHYA

Tüyap – Unicera, İSTANBUL

World Of Ceramic Bienal, SEOUL, S. KOREA

İslam Eserleri Müzesi, İSTANBUL

50.Nasredin Hoca Festivali, AKŞEHİR

Mövenpick Hotel, İZMİR

M.Akif Ersoy Sanat Merkezi, İSTANBUL

Houston Texas, U.S.A

Oklahoma City Üniversitesi, U.S.A

EGAFED Buluşması – Kuşadası, AYDIN

Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri, İSTANBUL

Galeri Bergüzar, İSTANBUL

Mustafa Necati Kültür Evi – TBMM, ANKARA

Pendik BOOTSHOW, İSTANBUL

Gelenekten Geleceğe 2 Sergisi, İSTANBUL

Mimari Ebrular Sergisi, ANTALYA

Kuveyt Ehli Beyt Vakfı Sergisi, KUWAIT

Ustalardan Seçki Sergisi – D.P.Ü, KÜTAHYA

  1. Yöresel Ürünler Sergisi, ANTALYA

Torium AVM Etkinlikleri, İSTANBUL

7.Egem Ege İlleri Tanıtımı, ANKARA

Hayme Ana Göç Şenlikleri Domaniç, KÜTAHYA

ArtShow 2018 Hilton Exhibition Center, İSTANBUL

A.Ü. Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, ESKİŞEHİR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi, ANKARA

ARTANKARA 2019 ATO Congresium, ANKARA

ArtShow 2019 Hilton Exhibition Center, İSTANBUL