BEYİN SİSİNİ DAĞITMAK MÜMKÜN!

Sebebi ve Baş Etme Stratejileri

Herhangi bir şey yaparken düşünce akışınızda bir duraksama hissettiğiniz oldu mu? Ya da bir sohbette aslında çok iyi bildiğiniz bir ayrıntıyı hatırlamakta güçlük çektiniz mi? Düşünce sisteminiz yaştan bağımsız olarak aniden bozulduysa, odaklanmakta ya da düşüncelerinizi kelimeye dökmekte zorluk çekiyorsanız “beyin sisi” denilen durumu yaşıyor olabilirsiniz. Toplumda görülme sıklığı modernleşme ile doğru orantıda artan, “sisli beyin” olarak da bilinen “beyin sisi” bellek ve bilişsel işlevlerde geçici bir zayıflama veya bulanıklık olarak tanımlanan bir durumdur. Çoğu insan hayatının bir döneminde zihinsel bulanıklık deneyimlemiştir. Sık sık yaşanan yorgunluk, stres veya depresyon gibi faktörler sonucu ortaya çıkabilen ve kişinin kafasının içinde bulanıklık hissi yaratan bu sorun, günlük aktiviteleri ve konsantrasyonu olumsuz etkileyebilir. Beyin sisi, kişinin düşünme, hatırlama, karar verme ve iletişim kurma becerilerinde azalma ile kendini gösterir. Bireyin yaşam kalitesini ve üretkenliğini etkileyen bu durum, profesyonel yardım ve destekle kontrol altına alınabilir.

Beyin sisine, çeşitli vitamin ya da mineral yetersizlikleri, dengesiz ve kötü beslenme düzeni, yeterince su tüketmeme, yetersiz veya kalitesiz uyku, elektromanyetik radyasyon (bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanımına bağlı), kronik stres, otoimmün hastalıklar, toksinler ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olabilmektedir.

Beyin sisinin öne çıkan belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uykusuzluk
 • Zihinsel yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Ayrıntıları hatırlamakta zorluk
 • Düşük enerji
 • Ruh halinde değişim
 • Kafası karışmış hissetmek
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Bulanık düşünceler
 • Normalden daha yavaş düşünmek
 • Unutkanlık
 • Düşük motivasyon

Tıbbi bir teşhis olmayan beyin sisinin tedavisi büyük ölçüde altta yatan nedenlere bağlı olduğu için bu problemi doğrudan düzelttiği bilinen herhangi bir ilaç veya tedavi yoktur. Stres bilgiyi işleme ve karar verme yeteneğinde azalmaya neden olduğundan dolayı kronik stres faktörlerinin çoğuna çözüm bulmak için önerilen uykuyu iyileştirmek, iyi beslenmeye ve egzersiz yapmaya odaklanmak beyin sisi ile savaşmakta da etkilidir. Günlük yaşantıda yapılacak bu tarz değişiklikler zamanla stres etkenlerini mümkün olduğunca azaltacak ve bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Zihinsel kapasiteyi arttırmak için zihinsel molalar almak da önemlidir. Hızla akan yaşamı yakalamak için hayata çoğu zaman hiç mola almadan devam ediyoruz. Bunu yaparken fark etmiyoruz belki ama tükenme noktasına geldiğimizde yoruluyor ve hiçbir şey yapamaz hale geliyoruz. İşte bu noktaya gelmemek için kısa molalar vermek, bu molalarda müzik dinlemek, meditasyon yapmak, odaklanacak herhangi bir aktivite yapmak enerjimizi toplamamızı ve kaldığımız yerden daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmemizi sağlayacaktır.

Beyin sisini dağıtmak için uygulanacak bazı genel stratejiler şunlardır:

 

Uyku düzenini iyileştirmek: Huzurlu bir ortamda yeterli miktarda uyumak. Kafein, alkol, nikotin gibi uyarıcılardan ve yatmadan önce ekrandan kaçınmak.

Beslenmeyi iyileştirmek: D ve B12 vitaminlerinin yanısıra çinko ve magnezyum gibi mineralleri içeren gıdalardan oluşan sağlıklı bir diyet uygulamak ve bol su içmek.

Fiziksel aktivite: Stresi azaltmaya faydası olacak şekilde düzenli egzersiz yapmak.

Stres yönetimi: Gevşeme ve nefes egzersizleri yapmak. Meditasyon ile rahatlamak.

Düzenli doktor ziyaretleri: Alta yatan koşulların takibi için sağlık uzmanları ile görüşmek.

Beyni uyarmak: Beyni, zihni aktif tutacak şekilde problem çözmeye, hafızaya ve mantığa odaklanan aktivitelerle zorlamak.

Sebebi birçok faktöre bağlı olabilen beyin sisiyle yaşamak hayatı oldukça olumsuz bir yönde etkiler dolayısıyla göz ardı edilecek bir şey değildir. Yukarıda bahsi geçen tüm bu yöntemleri tek başınıza denemenize rağmen bilişsel olarak halsiz hissetmeye devam ediyorsanız multidisipliner bir yaklaşım çerçevesinde diyetisyen, dahiliye uzmanı, psikolog ve psikiyatrist gibi alanın uzmanlarından destek almayı deneyebilirsiniz.

Şehnaz Tuna

Şehnaz Tuna

Editör / pausedergi@gmail.com

Klinik Psikolog

DİĞER YAZILARI