Enerji Bedeni Neden Önemli?

Geldik Mart ayına! Öncelikle, emeğin ve eşitliğin sevgiyle hatırlandığı Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun!

Sıkıntılı zamanlarda, bedeniniz ne tür sinyaller veriyor? Sınava gireceğinizde midenizde sorun oluyor mu? Stres nedeniyle omzunuz, boynunuz veya sırtınızda ağrı oluyor mu? Düşünceler zihninize hücum ettiğinde başınız ağrıyor mu? Düşüncenizi, duygunuzu dürüstçe paylaşamadığınızda boğazınız düğümleniyor mu? Travmatik veya sizi çok etkileyen bir olayı, o andaki duygularla tekrar tekrar hatırlıyor musunuz veya benzer bir olayda benzer duygular tetikleniyor mu?

Bedenimiz bize birçok mesaj verir. Bir durumla karşılaştığınızda bir bakarsınız ya bedeninizde otomatik bir tepki oluşur ya da otomatik bir duygusal tepki tetiklenir. Neden ve nasıl böyle olmaktadır? Bunun bize maliyeti nedir? Nasıl çözülebilir?

Geleneksel Çin tıbbına göre meridyen sistemi bedenimizin enerji hatlarından oluşmaktadır. Sağlıklı bir enerji bedeninde, enerji bedene girmeli, bedende akışta olmalı ve bedeni terk etmelidir. Vücuttan atılamadığı, terk etmediği takdirde, bedende, blokaj olarak bildiğimiz stres oluşur. Bu da bedenimize rahat hissettirmez, olaya, duruma, kişiye göre bedenin belli yerlerinde sorunlara yol açar.

Enerji bedeni=duygu bedeni. Çocukluktan itibaren çeşitli kodlamalar duyarız, kalıplar geliştiririz. Beynimiz belli olaylara belli tepkiler öğrenir veya geliştirir ve bunları ezberler. Tekrar eden senaryolar tecrübe etmeye başlarız. Biriktirdiğimiz bu duygusal hafızanın adresi beynimizde amigdala bölgesidir.

Çoğu zaman kalıplarımızın, kronik duyguların ve tepkilerin kaynağını unuturuz ve ne yazık ki bunlar psikomatik acıya dönüşür. Kronik hale gelen baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt, bel ağrıları veya bağımlılıklar… Hatırladığınız veya hatırlayamadığınız bir noktada başlamış olabilirler. Geçmişten gelen veya geleceğe dair KORKU, KAYGI, ENDİŞE birikmiş, kalıplaşmış olabilir. Ayrıca genel olarak stres, hem duygusal hem fiziksel sıkıntılara yol açabilir. Veya gündelik hayat akışında başınıza gelen beklenmedik, ani ve olumsuz bir olay, serbest bırakılamayan bir stres dönüşebilir.

Her şey bir enerji! İyi veya kötü enerji yok! Ancak her enerjinin ait olduğu sağlıklı bir yer var! Akupresör denilen belli enerji noktalarına uygulanan tedaviler ile meridyen hattındaki enerjinin akışı sağlanır. Akupresör (ovalama) uygulamalarından biri olan EFT bir nevi iğnesiz akupunktur olup, enerji noktalarına uygulanan minik vuruşların yardımıyla, birikmiş, sıkışmış, kronikleşmiş enerjinin serbest bırakılmasıdır. “EFT” (emotional freedom technique) ya da “tapping” ilk uygulamaları 80’lere dayanan bir enerji terapisidir. 90’larda bugünkü ismiyle bir “duygusal özgürleşme tekniği” olarak Gary Craig tarafından herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir forma dönüştürülmüştür. Metodun ismi, duygusal hafızamızda bize yük olan kodlar ve kalıplardan özgürleşmek anlamındadır

EFT tekniğini uygulamak oldukça kolay ve hızlı. Ele aldığınız konu ODAK (fiziksel, duygusal, düşünce veya olay) yani başlangıç noktası. Yapılacak işlem TAPPING (meridyen uç noktalarını uyarma) küçük vuruşlar ile mekanik olarak enerji akışını sağlamak. Ve belirtilen noktalar ile turu tamamladıktan sonra silkelenerek enerjinin atılmasına yardımcı olmak. Bir rehber/koç eşliğinde tek tek meseleleri ele alırken yapılacak işlem bu kadar basit. Önemli olan spesifik soruna odaklanmak, bu sorunun kişiyi götürebileceği anıları araştırmak, altından çıkacak farklı kalıplar üzerinde çalışabilmek. Bu metodu kendiniz de güvenle uygulayabilirsiniz. Gündelik bir stresle veya sorunla başa çıkmak için, gerçekleşen bir olayı sıcakken enerji akışıyla duygusal ve bedensel olarak şifalandırmak için, rahat bir uyku için veya gergin bir durumu yönetebilmek için. EFT, bazı hastalıkların etkilerini azaltmak için de destekleyici olarak kullanılabilir. Kronikleşen konular için ise rehber eşliğinde ilerlemek kalıcı çözüm ve süreç yönetimi için kolaylaştırıcı olacaktır. EFT gibi enerji bedeni çalışmalarında niyetimiz, anıları, olayları, duyguları silmek değil, onları dönüştürmek, şifalandırmak ve sağlıklı bir enerji bedenine sahip olabilmek. Güvenle denemeniz ve kullanmanız dileğiyle…