Pandemide yeni yılı karşılamak…

Geçen sene bu zaman hayatlarımız ne kadar farklıydı… Şimdi geriye dönüp o günleri hatırladığımızda her şey çok uzak ve bir o kadar yabancı geliyor. Dünyanın ezberini bozan 2020 yılının bitmesine çok az kaldı. Her sene aralık ayı iyisiyle kötüsüyle bir koca yılı geride bırakmanın yaşattığı hüzünle beraber önümüzde bizi bekleyen yepyeni yılın verdiği tatlı bir heyecan yaşatır. Bu sene aralık ayında geride bıraktığımız yıl için hiç üzülmeyeceğimiz kesin. Yeni yıl ise tüm sene boyunca yaşamaya aşina olduğumuz belirsizlik konusunda pek de ayrıcalık tanımıyor gibi. En azından bu aralar… Hal böyle olunca 31 Aralık gecesinin nasıl geçeceği konusunda kimsenin bir fikri yok. Daha doğrusu keyifler yok.

Pandemi süreci boyunca ruhsal olarak ayakta kalabilmeyi sağlayan en önemli unsur kontrol edemediklerimizden ziyade kontrol edebildiklerimize odaklanmaktı. Her sene gelmesini dört gözle beklediğimiz özel günlerden biri olan yılbaşı için de benzer bir davranış sergilemek yılın son gecesine az da olsa keyif katabilmemize yardımcı olacaktır.

31 Aralık 2020 gecesine dair kontrol edemediğimiz şeylerin başında salgının gidişatı geliyor. Onlara uymamız dışında tamamen kontrolümüz dışında olan bir diğer alan da yasaklar ve kurallardan oluşan yeni düzen. Yılın son günü en azından birkaç saat odağımızı bu konulardan uzaklaştırmayı deneyebiliriz. Odağı uzaklaştırırken kural ve yasakları uygulamak kaydıyla tabii. Bunu becermek çok kolay değil. Ama insanoğlunun düşünceleri üzerindeki olağanüstü gücünü göz önünde bulundurduğumuzda yapabilmek imkânsız da değil. Bu birinci aşama. İkinci aşama biraz daha kolay ve heyecan verici, o da kontrol edebildiklerimize odaklanmak. Bu aşamada farkındalık ve kabul devreye giriyor. Eğlence mekanları kapalı, dolayısıyla öncelikle bu yılbaşını evde geçirecek olmayı kabullenmemiz lazım. (O geceye özgü mekân yasakları kalksa dahi evlerde kalmak çok daha akıllıca olacaktır.) Küresel bir travma ve buna bağlı milyonlarca kayıp yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz dolayısıyla bu sene yılbaşında geçmiş yıllarda olduğu kadar içten ve coşkulu kutlamalar olmayacak. Bunu da kabul etmek lazım. Farkındalık ve kabulle beraber kontrol edebildiklerimize odaklanıp, biraz da yaratıcılık katabilirsek bu seneki yılbaşı gecesini özel kılmak mümkün:

  • Ailenizle ya da kalabalık olmayan bir arkadaş grubuyla beraber olmayı hedefleyin. Mümkünse yalnız kalmamaya çalışın.
  • Eğer yeni yıl gecesini yalnız geçirecekseniz muhakkak teknolojiyi kullanın ve gece boyunca sevdiklerinizde görüntülü konuşun.
  • Gecenin birkaç dakikasını pandemide kaybettiklerimizi anmaya, tedavi görenlere şifa dileyip, sağlıklarına kavuşmaları için dua etmeye ayırın.
  • Evden çıkmayacak olsanız da özel olarak giyinin. Bakımınızı yapın. İçinizden gelmese bile zorlayın.
  • Tombala gibi nostaljik oyunlar alın. Hep beraber bunları oynayın.
  • İnternette televizyonda yayınlanmış eski yılbaşı programlarını bulun, onları izleyin. Geçmişi anın.
  • Güzel yemekler yapın. Uzun uzun yemek yiyin; ailenizle, arkadaşlarınızla bol bol sohbet edin.
  • Saat gece yarısı olduğunda eski günlerdeki gibi yeni yılı umutla karşılayın, dileklerinizi dileyin.

Ve son olarak,

Bol bol resim çekmeyi ihmal etmeyin. Ne de olsa bu yılbaşı şimdiye kadar yaşananlar arasında kuşkusuz en farklısı olacak!