Türk mutfağı sosyal medyanın da desteğiyle inanılmaz bir noktaya ulaştı

Tolga Atalay ile Chef&Chef konuğu Wet Restaurant’ın Executive Chef’i Vural Aydoğan oldu. Chef Vural Aydoğan ile kariyerini ve mutfak deneyimlerini konuştuk. Keyifle okumalar…

Vural Aydoğan

Şef Vural Aydoğan okurlarımıza kendinizden bahseder misin?

1984 Bolu Mengen doğdum.  2002 Mengen Aşçılık Meslek Lisesi mezunuyum. Mesleğe 1997 senesinde Akçakoca Diapolis Otel’de pastahane çırağı olarak başladım. 2004 senesinde Miami’ye taşındım ve son 20 senedir burada yaşıyorum.

Mutfak serüvenin nasıl başladı?

Benim serüvenim de birçok meslektaşım gibi çevremizin ve ailemizin yönlendirmesiyle başladı. Aşçılar okuluna annemin tavsiyesi üzerine başladım.

Kariyerini ve ilk iş tecrübeni doğru kronolojide paylaşır mısın?

1997 yazı Akçakoca Diapolis Otel ile mesleğe başladım. Daha sonra yaz dönemlerinde okul stajımı Ephesus Princess, Antalya Merit Arcadia tamamladım. Okulumu bitirdikten sonra İstanbul’a taşındım ve 2004 senesinde Royal Caribbean Cruise Line’da çalışmak üzere Miami’ye geldim. Daha sonrasında kariyerlime global restoran markalarında yönetici pozisyonlarında devam ettim. 2012 -2015 arası Zuma Restaurant da head şeflik görevini üstlendim. 2015-2017 arası Miami Estiatorio Milos’da devam ettikten sonra 2017 Eylül ayında Nusret Gökçe’nin Amerika’daki ilk restoranı olan Miami lokasyonunu açmak üzere Executive Chef olarak göreve başladım. Nusret bey ile çok başarılı iki açılış gerçekleştirdik bunlar sırasıyla Nusret Miami ve New York şubeleri oldu. 2 sene Nusr-et’te çalıştıktan sonra, kendi restoranımı açmak üzere San Francisco’ya taşındım. Pandemi sürecinde Miami’ye döndüm ve danışman chef olarak El Turco’ya başladım. El Turco benim için inanılmaz bir tecrübeydi ve Michelin Bib gourmet ile taçlandı. Son iki yıldır da Wet Restaurant Launge da executive chef olarak görevime devam ediyorum.

Vural Aydoğan

Türk mutfağı hakkımda düşünceleriniz nedir ve nasıl bakıyorsun?

Son 20 senede Türk mutfağı sosyal medyanın desteğiyle inanılmaz bir noktaya ulaştı. Meslektaşlarımızın da dünya mutfaklarındaki tecrübelerini Türk mutfağıyla harmanlanmasıyla çok başarılı ve yaratıcı işletmeler ortaya çıktı.

Dünyada mutfağında sıralamanız ve favorileriniz nedir?

Benim favorim her zaman için çok geniş bir alanı içine alan Akdeniz mutfağıdır. Japon mutfağına olan ilgimi de göz ardı edemem.

Hangi mutfakta iyisiniz?

Tabi ki Akdeniz mutfağı. Japon mutfağının vermiş olduğu tecrübeyle özellikle deniz mahsulleri.

Yeni bir lezzet yaratırken nerelerden esinlenirsin yada bu lezzet nasıl ortaya çıkar?

Sürekli deneyerek. Farklı lezzetleri bir arada kullanıp ekibimle sürekli konuşup uygulamalar yapıyoruz. Bu sayede de çok enteresan şeyler ortaya çıkabiliyor

Vural Aydoğan

Michelin Yıldızı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Michelin benim için disiplin ve istikrarı tescilleyen bir oluşum.

Genç şeflere nasıl bir tavsiyede bulunursun?

Çok yemek yiyin, çok gezin, çok okuyup bir o kadar da dinleyin.

 Yeni bir proje var mı? Yoksa ben yapacağım her şeyi yaptım mı diyorsun?

Yeni projelerimiz tabi ki var. Hemde birden fazla var. Miami global bir culinary destination olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bende yeni konseptlerle Miami’de bir Türk şef olarak yerimi alacağıma inanıyorum.

 Tolga Atalay

Tolga Atalay

chef & chef / tolga@solidconsultinggourp.com

DİĞER YAZILARI