Öğrenen Zihin Işıldar!

Öğrenen Zihin Işıldar!  

Mahrumiyetlerin ve yaz rahatlamasının ardından yeni dönem için yeni niyetler oluşturma zamanı. Bedenimizi nasıl egzersizle zinde tutuyorsak zihnimizin de zindelik için egzersize ihtiyacı var.

Hayattan ve kişinin kendinden memnuniyetini etkileyen engellerden bir kısmı rutinleşen deneyimler. Aşmak ise sanıldığı kadar güç olmayabilir. Kaç yaşında olursanız olun, ne kadar az vakit ayırabilecek olursanız olun, kendi keyfiniz, kendi hevesiniz için yapacağınız  herhangi bir öğrenme, içinde bulunduğunuz gündelik hayatı o kadar değiştirecek ki!

Son zamanlarda unutkanlığınız arttı mı?

Rutin deneyimler arzu ettiğiniz kadar renk katmıyor mu?

Yaşantınıza farklı anlamlar mı katmak istiyorsunuz?

Yaşantınızdan tat ve doyum almak zorlaştı mı?

Yeni yetenek ve becerilerinizi mi keşfetmek istiyorsunuz?

Gönlünüzde olup da bir türlü günlük yaşantınıza alamadığınız, rafta bekleyen yeni deneyimler var mı?

En son ne zaman yeni bir şey öğrendiniz? İddialı olmak, profesyonel olmak veya başarı hikayesi olarak değil, daha kendinden memnun, hayatından memnun, hayallerini gerçekleştirmiş (en azından denemiş), daha dopdolu hissedilmek için, YAŞAM ENERJİSİ için… Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi, öğrenmeye ayrılacak zamanın ölçüsü de yok; ister günde yarım saat, ister haftada 1 saat. Yeter ki adım atacak iradeyi ortaya koyun ve ipleri ele alın. Mesleki, kişisel, kültürel, sanatsal herhangi bir alanda öğrenmek veya geliştirmek istediğiniz neler var?

Yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Matematiğini, kültürünü hiç bilmediğiniz bir dil. Önünüze yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. Farklı ifade biçimleri, kelimelerin temsil ettiği farklı anlamlar ufkunuzu genişletir. Veya yeni bir dile başlamak yerine, yarım kalmış bir yabancı dili geliştirebilirsiniz. Yeni kelimeler ekleyebilir, daha etkin kullanmak için pratik yapabilirsiniz.

Yeni bir dans öğrenebilirsiniz. Bir halk dansı, bir dünya dansı olabilir. Adımları, akışı alışık olduğunuz ritmin ve rutinin çok dışında olacak ve bu farklılık zihninizin sınırlarını genişletecek, uykuya dalmış hücreleri çalıştıracaktır.

Yeni bir spor dalını günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz. Belki geçmişte yarım bıraktığınız bir spor dalı olabilir, hep gönlünüzde olup bir türlü başlayamadığınız bir spor dalı olabilir, arkadaşlarınızla sosyalleşebildiğiniz bir spor dalı olabilir. Bedeninizin çalışmış olmasının yanı sıra, size mutluluk da sağlayacaktır.

Müzikle ilişkiniz nasıl? Hep o içinizde kalan enstrümanı çalmaya çalışmanın zamanı gelmedi mi:) Biraz tıngırdatmak bile dünyanızı, zihinsel ve ruhsal halinizi iyileştirecek, canlandıracaktır.

Tarihe mi ilginiz var? Yoksa felsefeye mi? Yazılı, görsel, işitsel o kadar çok kaynak var ki. Bir yerinden başlayıp, belli süreler ayırıp girin o dünyanın içine.

Üniversite mi okumak istiyorsunuz? İkinci üniversite mi okumak istiyorsunuz? Her yaşta, her şartta okumak için kapılar açık, imkanlar mevcut.

Resimle, seramikle, sanatla uğraşmak size iyi mi geliyor? Bir ürün ortaya çıkarmak; kullanılabilir bir ürün, geri dönüştürülmüş bir ürün, hediye edebileceğiniz bir ürün…

Dikiş gibi el sanatları, zanaat işleri, yaparken insanı terapi gibi iyileştiren, dertlerini unutturan, ellerini kollarını çalıştıran, üstelik yine ortaya bir ürün çıkarabildiğiniz bir uğraş.

Rutini kırmak ve duygusal yüklerden uzaklaşmak için, yepyeni bir deneyim, yepyeni bir öğrenme, yaşantınıza neşe, mutluluk, enerji, canlanma katacaktır. Hele de hep hayalini kurduğunuz, arzu ettiğiniz bir alanda ise, kendinizi gerçekleştirmenize katkısı olacaktır. Kullanılmayan kaslarınızı kullanmanızı, güçlendirmenizi sağlayacaktır. Yaşam hızla akıp giderken, size, bugün olduğunuzdan daha geniş, daha bütün, daha zengin hissettirecektir.

Bekleyecek kadar zaman yok! Öğrenen zihin ışıldar!