Bu yaz yaşam kalitenizi arttırmak için 5 yıldızlı öneri…

Birçok şeyi yapmayı özledik. Birçok şeyi de ihmal ettiğimizi fark ettik. Hazır böyleyken, alışkanlıklardan sıyrılıp, bir şeyleri farklı yapmayı tecrübe edelim. Bu yaz daha bilinçli hareket edelim.

1- Hoşnut kaldığımız bir sosyalleşme

Sosyalleşmeyi çok özledik. Birlikte eğlenmeye, gülmeye çok ihtiyacımız var. Yüz yüze gelmeyi, birbirimizin gözlerinin içine bakarak konuşmayı, sadece ekranda küçük bir kare değil de tüm bedenimizle, duygumuzla bir sohbetin içinde olmayı özledik. Uzakta kaldığımız, ihmal ettiğimiz, özlediğimiz tüm sevdiklerimizle hiç vakit kaybetmeden –tedbiri elden bırakmadan- buluşmaya başlayalım. Nasıl bir farkla? Herkesin rahatlayacağı türde sosyalleşmelere ihtiyacı var. Birbirimize güven verdiğimiz, samimi olduğumuz, gülen gözlerle baktığımız, iyiye odaklandığımız, “paylaşımlara olumlu enerji kattığımız” buluşmalar, paylaşımlar. Birbirimizi rahatlatalım!

2- Dertsiz hissettiğimiz bir an

Endişelendik, kaygılandık, mahrum kaldık, geçmişte boşa geçen vakitlere hayıflandık. Ve artık şu anın tadına varmanın öneminin farkındayız. Hastalık kaygısı, gelecek kaygısı, ne olacak endişesi, ya şöyle olursa senaryoları, geçmişten gelen korkuları bir kenara bırakıp, “içinde bulunduğun an en değerli ve tek elle tutulur an” diye düşünmeye başlama zamanı. Bizi kaygılandıracak, endişelendirecek konular elbette vardır. Ancak unutmayalım ki, değiştiremediğimiz durumlar içindeyken, olumsuz senaryolar üreterek yaşamak da bir seçim, bunlara rağmen hakkını vererek yaşamak da. Üstelik, her hangi bir andaki her hangi bir hoşluğun tadını çıkarabilmek, rahatlamış zihninizde sorunlarınız için hiç düşünmediğiniz çözümler üretmenize de yardımcı olacaktır.

3- Rahat hissettiğimiz bir beden

Bedenimizin esnemeye, güneşe, forma girmeye mi ihtiyacı var? En basit yol bol bol yürümek. İşleri yürüyerek halletmeye çalışmak, yürürken havayı, çevredeki güzellikleri fark etmek, içine çekmek, “bedenimizdeki birikmiş stresi bırakmaya izin vermek”. Topraklanmak; toprağa basmak, kolları, bacakları silkelemek. Stres başımızda, boynumuzda, omuzlarımızda, kollarımızda, bacaklarımızda, karnımızda birikmiş olabilir. Bunları mümkün olduğunca fark edip, esnetmeye, salıvermeye bilinçli olarak gayret etmek. Esnetilmiş bir bedenin stresi azalacaktır ve daha rahat bir enerji sağlayacaktır. İmkan varsa bolca yüzmek. Yüzme ve yürüyüş beden sağlığı için etkili ve bütünsel şifa araçları.

4- Doğadan beslenme

Deniz veya güneş veya toprak veya çimen veya ağaç veya nehir veya göl! Hiç fark etmez. Doğaya dokunun, ondan enerji alın, onu gözlemleyip ilham alın, onun sesini dinleyin, onun kokusunu fark edin, doğayı her şeyiyle hissedin, onunla bütünleşin. En güçlü şifa doğada!

 5- Şefkat ve değer verdiğimiz bir ruh

Ruhunuzun beslenmeye çok ihtiyacı var. Şefkate, ilgiye, sevgiye, iyi hissetmeye… Başkalarından beklemeyin, “değer verin ruhunuza”, sarın sarmalayın. Ruhunuza iyi gelen, iyileştirici aktiviteler ile; düşünceyle, hissederek, müzikle, sanatla, okuyarak, sevdiklerinize sarılarak, teşekkür ederek, şükrederek… Ve başka ruhlara çeşitli desteklerle dokunarak… Bakalım nasıl bir dönüşüm oluyor!

Bunlar için dışarıdan hiç bir şeye ihtiyaç yok! Bu yaza damganızı vurun! Zihinsel, bedensel, ruhsal gerginlikleri yanınızda taşımak yerine onlardan özgürleşmeye niyet edin. Nasıl olmaya ihtiyacınız varsa, sizi neler besleyecekse, haydi şu anda adım atıp başlayın!